środa, 28 listopada 2012

Narodziny. Andrzej Banaszak

Dziś kolejna Karta z kalendarza i tym razem dokładnie z 28 listopada sprzed niemal dwustu lat. Chodzi o zgłoszenie urodzenia się dziecka i jego okazanie (!), którego dokonywał ojciec u urzędnika Stanu Cywilnego w obecności świadków. Dokładnie rzecz przedstawia się następująco:

Roku 1821, dnia dwudziestego ósmego listopada, o godzinie trzeciej po południu, stawił się Jakub Banaszak, liczący lat 50, gospodarz ze Spławia. Okazał dziecię płci męskiej, które urodziło się o godzinie ósmej wieczór, dnia 21 miesiąca i roku bieżącego w Spławiu w domu pod numerem drugim. Jakub Banaszak oświadczył, że dziecko jest spłodzone z niego i jego małżonki, Marcjanny ze Skotarków, liczącej lat 30. Życzeniem ojca jest nadać dziecku imię Andrzej.
Powyższe oświadczenie odbyło się w obecności świadków: Mikołaja Nawrota, lat 40, gospodarz ze Spławia, i Kazimierza Zarębki, lat 32, gościnny ze Spławia.
Na koniec został sporządzony akt, który odczytał i podpisał urzędnik Stanu Cywilnego Gminy Golińskiej, Kacper Bogucki.

Na uwagę zasługują tu dwa fakty. Pierwsze, kim jest gościnny? To karczmiarz. Od gościniec 'karczma, zajazd przy drodze'. Po drugie, różnica wieku między małżonkami wynosząca 20 lat. Może to dziwić ludzi dziś żyjących, lecz w XIX w. małżeństwa takie wcale nie były rzadkością.

sobota, 24 listopada 2012

Małżeństwo W. Kopcika i M. Postkówny

Dawno nic nie pisałem, ale to ze względu na poszukiwania. Rozglądałem się za czymś ciekawym, co można by umieścić na stronce. I znalazłem, toteż dziś chciałbym zainicjować uroczyście cykl Karta z kalendarza, czyli wiadomości znalezione w starych dokumentach. Co prawda pierwsza Kartka.. będzie trochę naginana, ponieważ pod datą 24 listopada 1821 roku odnalazłem akt zgonu, tak więc by rozpocząć od weselszej okazji, wybrałem 19 listopada 1821 roku, czyli dzień ślubu Wojciecha Kopcika i Marianny Postkówny.

Tak więc 19 listopada 1821 roku o godzinie ósmej rano przed urzędnikiem Stanu Cywilnego gminy golińskiej stawił się Wojciech Kopcik, lat 19, syn Wawrzyńca i Kunekundy Kopcików, gospodarzy ze Spławia. Kawaler stawił się w towarzystwie rodziców. W asystencji rodziców (Kacpra i Urszuli Postków, również gospodarzy ze Spławia) stawiła się także panna Marianna Postkówna, lat 19. Młodzi przystąpili do ułożonego małżeństwa a jako że urzędnik o przyczynach tamujących to małżeństwo powiadomiony nie został, doszło ono do skutku, tj. odczytano odpowiednie dokumenty (łącznie z ustępami Kodeksu Napoleona odnoszącymi się do małżeństwa) a młodzi potwierdzili chęć zostania mężem i żoną.
Akt zawarcia owego małżeństwa spisany został w obecności: Piotra Mazgajczyka, lat 33, gospodarz ze Spławia, i Piotra Karpińskiego, lat 30, parobek zamieszkały w Spławiu, oraz Wincentego Kopcika, lat 50, włodarz zamieszkały w Spławiu, i Stanisława Ciesielskiego, lat 30, parobek zamieszkały w Spławiu.
Na koniec akt ten został odczytany obecnym i podpisany przez urzędnika, Kacpra Boguckiego.


Mam nadzieję, że Kartka... pomoże nie tylko dowiedzieć się czegoś o historii naszej okolicy, ale też być może dostarczy komuś informacji o jego dalekich przodkach :)