wtorek, 22 maja 2012

Sensacyjne kawałki

Sensacja na skalę ogólnopolską, a być może i światową. Zespół archeologiczny z Massachusetts University pod kierownictwem profesora Ignacego Zbysława Mociumpanka dokonał niezwykłego odkrycia. Wśród słynnych posągów stojących na Wyspach Wielkanocnych leżących na Pacyfiku znajduje się jeden odróżniający się od reszty. Jak się okazało, jest to podobizna polskiego króla - Kazimierza Wielkiego. (Zdjęcie poniżej:)


Jak wynika ze wstępnych ustaleń zespołu prof. I.Z. Mociumpanka, król Kazimierz Wielki po przyznaniu Golinie praw miejskich w 1362 r. oraz "zostawieniu Polski murowaną" udał się z drużyną dzielnych poddanych na wyprawę morską. Po wielomiesięcznej podróży dotarł do nieznanych wysp, którymi okazały się Wyspy Wielkanocne. Król nauczył tamtejszych mieszkańców przyrządzania pierogów, gotowania bigosu oraz stawiania budynków murowanych. Próbował również wprowadzić na wyspach język polski, co niestety, nie powiodło się. Mimo tego Kazimierz Wielki zyskał wśród miejscowej ludności tak wielką sympatię, iż ta postawiła mu w geście wdzięczności pamiątkowy pomnik. Zagadką pozostaje zaskakująca zgodność posągu z pomnikiem króla stojącym na golińskim Rynku.
O postępach w badaniach będziemy informować.

poniedziałek, 7 maja 2012

Kilka ciekawych liczb

Jak tytuł postu wskazuje, dziś chciałem pokazać kilka moim zdaniem ciekawych liczb, będzie więc trochę danych statystycznych. A konkretniej: dane dotyczące wielkopolskich miast.
Tak więc od początku: w Wielkopolsce jest 109 miast, z czego 4 na prawach powiatu, czyli: Kalisz, Konin, Leszno i Poznań. Spośród owych 109 miast aż 90 to siedziby gmin miejsko-wiejskich. Do grupy tej zalicza się również Golina.
Jeśli chodzi o liczbę ludności to Golina ze swymi 4380 mieszkańcami zajmuje 62. pozycję - jest więc nieco poniżej połowy stawki. Jednocześnie miasto jest bardzo zwarte, bo przy wspomnianej liczbie mieszkańców i powierzchni 3,52 km2 (85. miejsce w województwie), ma dość wysoką gęstość zaludnienia - 1246 mieszkańców/km2. Co może być zaskakujące jest to wartość wyższa niż np. dla Piły - 728 mieszk./km2, Konina - 969 mieszk./km2 czy jeszcze 63 innych wielkopolskich miast. Jest to jednak i tak nieco poniżej średniej wojewódzkiej wynoszącej 1285 mieszk./km2.
Wniosek: Golina jest gdzieś w połowie lub poniżej połowy stawki miast wielkopolskich, ani nie za wielka, ani nie za mała. Po prostu w sam raz :)